Bordplader

FiberCore bordplade

Tynd, stærk og fugtbestandig

  • Slank kant
  • Fugtbestandig
  • Moderne udtryk
Foto: byHORN
Farver og overflader

Udforsk vores 58 fibercore bordplade-overflader

Tæt-på prøver af hver farve og overflade. Klik en prøve for at se den i fuld størrelse. Vi har et af Danmarks bredeste sortimenter inden for fibercore bordplade.

Ardesia Avegno overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Ardesia Avegno Se overflade
Farve: Balvenie Oak Sand - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Balvenie Oak Sand Se overflade
Beige Luxor FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Beige Luxor Se overflade
Farve: Bellato Grey - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Bellato Grey Se overflade
Bianco Cos FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Bianco Cos Se overflade
Bianco Malé FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Bianco Malé Se overflade
Farve: Black Brazil - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Black Brazil Se overflade
Farve: Blu Shaba - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Blu Shaba Se overflade
FiberCore bordplade i farven Bronzite - bordplade efter mål
Bronzite Se overflade
FiberCore bordplade i farven Carrara Marble Du R6303 Sm - bordplade efter mål
Carrara Marble Du R6303 Sm Se overflade
Castoro Ottawa overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Castoro Ottawa Se overflade
FiberCore bordplade i farven Cento - bordplade efter mål
Cento Se overflade
Consuela FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Consuela Se overflade
FiberCore bordplade i farven Corniglia - bordplade efter mål
Corniglia Se overflade
Farve: Crick - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Crick Se overflade
Crystal White overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Crystal White Se overflade
Dark Concrete FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Dark Concrete Se overflade
Dolce Marble FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Dolce Marble Se overflade
Farve: Du F7919 Tc - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Du F7919 Tc Se overflade
F 5984 Mat FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
F 5984 Mat Se overflade
FiberCore bordplade i farven Fossil Brown - bordplade efter mål
Fossil Brown Se overflade
Farve: Glitter Bianco - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Glitter Bianco Se overflade
Grey Lancelot Oak FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Grey Lancelot Oak Se overflade
Grey Siena Marble overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Grey Siena Marble Se overflade
FiberCore bordplade i farven Grigio Londra - bordplade efter mål
Grigio Londra Se overflade
FiberCore bordplade i farven Kings Marble Green - bordplade efter mål
Kings Marble Green Se overflade
Larsos Marble overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Larsos Marble Se overflade
Light Concrete overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Light Concrete Se overflade
Limestone overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Limestone Se overflade
Lugano Marble FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Lugano Marble Se overflade
FiberCore bordplade i farven Luna Dahra - bordplade efter mål
Luna Dahra Se overflade
FiberCore bordplade i farven Lusena Grigio - bordplade efter mål
Lusena Grigio Se overflade
Farve: Lusena Nero - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Lusena Nero Se overflade
Marble Gelato overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Marble Gelato Se overflade
Metallic Brown FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Metallic Brown Se overflade
FiberCore bordplade i farven Natural Hickory - bordplade efter mål
Natural Hickory Se overflade
FiberCore bordplade i farven Nero Ingo - bordplade efter mål
Nero Ingo Se overflade
Farve: Nude Stone - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Nude Stone Se overflade
Obelisk Grey FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Obelisk Grey Se overflade
Farve: Okapi Walnut - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Okapi Walnut Se overflade
Oriental Stone Brown overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Oriental Stone Brown Se overflade
Farve: Palermo Light Oak - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Palermo Light Oak Se overflade
Porfido Grigio FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Porfido Grigio Se overflade
Farve: Porfido Nero - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Porfido Nero Se overflade
FiberCore bordplade i farven Preston - bordplade efter mål
Preston Se overflade
Pulpis Dark overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Pulpis Dark Se overflade
Quite Stone FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Quite Stone Se overflade
Farve: Roma Marble - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Roma Marble Se overflade
Farve: Rosso Jaipur - FiberCore bordplade bordplade fra Min Bordplade
Rosso Jaipur Se overflade
Rovere Carbone overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Rovere Carbone Se overflade
Sand Gladstone Oak FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Sand Gladstone Oak Se overflade
Sc 1019 Is overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Sc 1019 Is Se overflade
Seastone Pale overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Seastone Pale Se overflade
Terra Clay FiberCore bordplade bordplade - farveprøve
Terra Clay Se overflade
FiberCore bordplade i farven Terra Greige - bordplade efter mål
Terra Greige Se overflade
Terra Taupe overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Terra Taupe Se overflade
FiberCore bordplade i farven Virrvarr Black - bordplade efter mål
Virrvarr Black Se overflade
Virrvarr White overflade i FiberCore bordplade - kvalitetsbordplade
Virrvarr White Se overflade
Færdige køkken-udtryk

FiberCore bordplade i rigtige hjem

Se materialet i hele rummet, ikke kun som farveprøve. Få fornemmelsen af hvordan fibercore bordplade tager sig ud i færdige danske køkkener.

Inspiration: Ardesia Avegno FiberCore bordplade bordplade efter mål
Ardesia Avegno
Inspiration: Black Brazil FiberCore bordplade bordplade efter mål
Black Brazil
FiberCore bordplade bordplade i farven Bronzite - køkkenmiljø fra Min Bordplade
Bronzite
Grey Siena Marble farve i FiberCore bordplade bordplade - vist i køkkenmiljø
Grey Siena Marble
Luna Dahra farve i FiberCore bordplade bordplade - vist i køkkenmiljø
Luna Dahra
Inspiration: Nude Stone FiberCore bordplade bordplade efter mål
Nude Stone
Inspiration: Oriental Stone Brown Du S63007 Cm FiberCore bordplade bordplade efter mål
Oriental Stone Brown Du S63007 Cm
Quite Stone FiberCore bordplade bordplade i miljø - leveret af Min Bordplade
Quite Stone
FiberCore bordplade bordplade i farven Sc 1019 Is - køkkenmiljø fra Min Bordplade
Sc 1019 Is
Fordele

Derfor vælger man FiberCore bordplade

Tyndt udtryk

FiberCore kan leveres i bordpladetykkelser ned til 12 mm og giver et moderne, slankt look.

Forbedret fugtbestandighed

Kernen er presset fibermateriale, som er mere stabil over for fugt end klassisk spånplade.

Stærk overflade

Slidstærk overflade i samme designfamilie som vores laminat.

Mindre materiale, samme styrke

Mindre ressourceforbrug per plade, fordi kernen er tyndere og tættere.

FiberCore bordplade
Om materialet

Om FiberCore bordplade

FiberCore er en ny generation af bordplader med en kerne af presset fibermateriale. Markant tyndere udtryk, høj styrke og forbedret fugtbestandighed, hvor klassisk laminat normalt holdt igen.

FiberCore er en ny generation af bordplader, der kombinerer laminatens designfrihed med en markant tyndere og stærkere kerne. Hvor klassisk laminat sidder på en spånplade, har FiberCore en kerne af presset fibermateriale, der både er stærkere og bedre rustet mod fugt.

Hos Min Bordplade leverer vi FiberCore bordplade efter mål i bordpladetykkelser ned til 12 mm. Det giver dig et markant slankere udtryk i køkkenet, samtidig med at du beholder alle de praktiske fordele ved en laminatløsning.

Hvad gør FiberCore anderledes

FiberCore er udviklet som svar på et stadigt stigende ønske om bordplader med tynde, præcise kanter, der matcher det moderne, minimalistiske udtryk i nye køkkener. Pladen indeholder den samme dekoroverflade som vores klassiske laminat, men kernen er fundamentalt anderledes opbygget.

Tynd og elegant kant

Med en pladetykkelse fra 12 mm fremstår FiberCore som et markant slankere alternativ til 30 mm eller 40 mm bordplader. Det giver et arkitektonisk udtryk, hvor bordpladen næsten svæver oven på skabene, og det fungerer fremragende sammen med håndtagsløse fronter og minimalistiske greb.

Forbedret fugtbestandighed

Den pressede fiberkerne er mere stabil over for fugt end klassisk spånplade. Det betyder, at FiberCore er mere tilgivende, hvis du glemmer at tørre vand op omkring vasken, eller hvis køkkenet udsættes for høj luftfugtighed. Bordpladen er stadig ikke vandtæt, men dens tolerancegrænse er højere.

Samme udtryk som laminat

Du behøver ikke gå på kompromis med designet. FiberCore leveres i størstedelen af vores laminatpalette, så du kan vælge marmor-, sten-, beton- eller trælook lige som med klassisk laminat. Det er kernen, der er forskellen, ikke overfladen.

Hvor passer FiberCore særligt godt

FiberCore er ideel til moderne køkkener, hvor du vil have et roligt, tyndt og præcist udtryk. Det fungerer også særligt godt ved renoveringsprojekter, hvor du udskifter en eksisterende bordplade og gerne vil bevare det oprindelige tykkelsesmål uden at justere skabe.

Den forbedrede fugtbestandighed gør FiberCore til et oplagt valg til bryggers, vådere zoner og badeværelser, hvor klassisk laminat ofte ligger på grænsen af sin holdbarhed.

Pleje og vedligehold

FiberCore plejes præcis som klassisk laminat. Daglig rengøring klares med en opvredet klud, og almindelige rengøringsmidler kan anvendes uden problemer. Undgå skarpe redskaber direkte på overfladen og hold varme gryder væk via skånere. Stærkt farvende fødevarer tørres op hurtigst muligt.

Bordplader skåret efter mål

Vi tilskærer FiberCore til dit præcise køkken, inklusive udskæringer til vask, kogeplade og el. Vores rådgivere hjælper dig med materialevalg, farve og kantudførelse. Send os målene, så vender vi tilbage med konkrete forslag.

Anvendelse

Hvor passer materialet godt?

Moderne køkkener

Den tynde kant giver et stilrent, arkitektonisk udtryk.

Bad og bryggers

Den øgede fugtbestandighed gør pladen velegnet til vådere rum.

Renovering

Den tynde plade gør det nemt at udskifte en eksisterende bordplade uden at ændre skabe.

Vedligehold

Pleje og vedligehold

FiberCore plejes på samme måde som laminat. Daglig rengøring med en opvredet klud, og undgå skarpe redskaber og varme direkte på overfladen.

Læs hele plejevejledningen
Vedligehold af bordplade
Ofte stillede spørgsmål

FAQ om FiberCore bordplade

Hvad er forskellen på FiberCore og laminat?

Overfladen er som klassisk laminat, men kernen er tyndere og tættere. Det giver et slankere udtryk og bedre fugtbestandighed.

Klar til næste skridt?

Lad os finde din nye bordplade sammen

Kontakt os for en uforpligtende snak om materialer, mål, vask og montering. Vi guider dig hele vejen fra den første idé til den færdige løsning.